Yin ir Yang teorijos pagrindai

1. Yin ir Yang priešprieša
Pasak kinų medicinos, kiekvienas reiškinys turi du priešingus aspektus – Yin ir Yang. Jie nuolat kinta ir kontroliuoja vienas kitą, kad išliktų dinaminiame balanse. Pavyzdžiui, šiluma ir karštis (Yang) gali išsklaidyti šaltį (Yin). Tuo tarpu vėsuma ir šaltis (Yin) gali sumažinti aukštą temperatūrą (Yang).

Esant normalioms sąlygoms žmogaus organizme yra santykinė fiziologinė pusiausvyra. Bet jei kuris nors aspektas suaktyvėja, tai sukelia kito aspekto susilpnėjimą. Žmogaus organizmas išsibalansuoja ir pradeda vystytis liga.

2. Yin ir Yang tarpusavio priklausomybė
Nors Yin ir Yang yra priešybės, jos negali egzistuoti viena be kitos. Pavyzdžiui, be kilimo aukštyn nebus ir kritimo žemyn, be karščio nebus ir šalčio.

Pavyzdžiui, jei nebūtų struktūros (Yin), nebūtų ir jos atliekamos funkcijos (Yang). Jei nebūtų funkcijos, struktūrai trūktų transformacijos ir judėjimo.

3. Yin ir Yang tarpusavio sunaudojimo-pasigaminimo ciklas
Bet kuriame reiškinyje Yin ir Yang nėra fiksuoti. Jų kiekybinė išraiška nuolat kinta. Pavyzdžiui, žmogaus kūno funkcinė veikla (Yang) sunaudoja tam tikrą maistingųjų medžiagų kiekį (Yin). Tai vadinama Yin sunaudojimu, kad pasigamintų daugiau Yang. Kita vertus, kad vyktų medžiagų apykaita (Yin), organizmas turi panaudoti energiją (Yang). Tai vadinama Yang sunaudojimu, kad pasigamintų daugiau Yin. Esant normalioms sąlygoms šis sunaudojimo-pasigaminimo ciklas yra santykiniame balanse. Tačiau jei vieno kurio nors aspekto sunaudama ar pagaminama per daug, atsiranda disbalansas ir pradeda vystytis liga.

4. Yin ir Yang tarpusavio transformacija
Kiekvieno reiškinio Yin ir Yang nėra statiški. Esant tam tikroms aplinkybėms, bet kuris iš dviejų aspektų gali virsti priešingu. Tačiau tai priklauso ir nuo išorinių, ir nuo vidinių veiksnių. Pavyzdžiui, esant ūmiam karščiavimui, kuris gali būti sukeltas tiek vidinių (pav. uždegiminis procesas), tiek išorinių veiksnių (pav. peršalimas), staigiai sukilęs karštis (Yang) sekina žmogaus organizmą. Po ilgo karščiavimo žmogus nusilpsta ir pradeda pasireikšti šalčio simptomai (Yin): smarkiai nukrinta kūno temperatūra, ima šalti galūnės, pabąla veidas, sulėtėja pulsas. Yang virsta į Yin.

Parengta pagal Chinese Acupuncture and Moxibustion