Penkios blogybės

Tradicinėje kinų medicinoje yra išskiriamos kelios ligas sukeliančių faktorių grupės. Viena iš jų –  vadinamosios penkios blogybės. Tai grupė veiksnių, susijusių su saiko neturėjimu, t. y. savęs išeikvojimu arba neveiklumu, kurie sukelia organizme yin ir yang disbalansą ir sutrikdo sklandžią qi tėkmę, ko pasekoje silpnėja sveikata ir atsiranda ligos.

  1. Per ilgas žiūrėjimas kenkia kraujui (Širdžiai)
  2. Per ilgas gulėjimas kenkia qi (Plaučiams)
  3. Per ilgas sėdėjimas kenkia raumenims (Kasai-Blužniai)
  4. Per ilgas stovėjimas kenkia kaulams (Inkstams)
  5. Per ilgas vaikščiojimas (judėjimas) kenkia sausgyslėms (Kepenims).

Ne paslaptis, kad geros sveikatos palaikymui yra reikalingas darbo ir poilsio režimas. Darbdami mes eikvojame savo energiją qi, o mums miegant ji atsistato. Persidirbimas, per didelis sportinis krūvis, per ilgas protinis darbas labai greitai išeikvoja mūsų energiją. Tačiau, jei valgome subalansuotą maistą, daug laiko praleidžiame gryname ore ir pakankamai laiko skiriame miegui, qi energija greit atsistato.

Jei perteklinis savęs eikvojimas tęsiasi mėnesiais, organizmas nusilpsta. Kad sutaupytume laiko pradedame maitintis greitais užkandžiais arba valgome vėlai vakare, neberandame laiko ir noro pasivaikščiojimams gryname ore, sutrinka miegas. Tokiu atveju mūsų energija nebeatsistato ir, dar blogiau, mūsų organizmas pradeda eikvoti savo įgimtus resursus – gyvybinę esenciją (jing).

Protinis pervargimas arba nuolatinis stresas ir įtempta protinė veikla silpnina skrandį, kasą-blužnį ir inkstus. Fizinis pervargimas kenkia kasai-blužniai ir kepenims.

Nuolatinis vienos kūno dalies naudojimas taip pat sutrikdo sklandžią energijos qi tėkmę ir sukelia jos sąstingį.